Solus OS Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Păreri despre SolusOS

5 participanți

In jos

Păreri despre SolusOS Empty Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de Vizitato Dum 27 Mai 2012 - 4:15

Vreau să știu părerile voastre despre SolusOS - numai dacă îl aveți instalat pe HDD.
Eu nu l-am instalat încă pentru că aștept să devină mai stabil și funcționeze cum trebuie.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de tom_1133 Dum 27 Mai 2012 - 9:18

Si bine faci ca nu-l instalezi inca !

Dpmdv se vrea a fi o distributie Linux/sistem de operare adresata incepatorilor si nu se dezminte la acest capitol dar mai are cateva probleme.
De exemplu flash playerul 11.2 este infect, pica tot timpul ! iar daca dezinstalezi flash playerul 11.2 numai poti vedea niciun filmulet/video.
Inca mai este de munca la SolusOS pentru a fi inchegat in asa fel incat cei newbie sa-l foloseasca fluierand, aKa cum fac aia cu bani de-si permit mac os x !

Domane, cand s-o face o distributie care sa mearga precum mac os x fara probleme cu drivere si flash playere, codecuri..................?!
tom_1133
tom_1133
Membru
Membru

Mesaje : 15
Data de inscriere : 25/05/2012

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de adi Lun 28 Mai 2012 - 2:04

Da asa este , mai este de munca la SolusOS
adi
adi
Membru
Membru

Mesaje : 36
Data de inscriere : 25/05/2012
Varsta : 51
Localizare : BCN

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de rautatea Mier 30 Mai 2012 - 5:39

tom_1133 a scris:Si bine faci ca nu-l instalezi inca !

Dpmdv se vrea a fi o distributie Linux/sistem de operare adresata incepatorilor si nu se dezminte la acest capitol dar mai are cateva probleme.
De exemplu flash playerul 11.2 este infect, pica tot timpul ! iar daca dezinstalezi flash playerul 11.2 numai poti vedea niciun filmulet/video.
Inca mai este de munca la SolusOS pentru a fi inchegat in asa fel incat cei newbie sa-l foloseasca fluierand, aKa cum fac aia cu bani de-si permit mac os x !

Domane, cand s-o face o distributie care sa mearga precum mac os x fara probleme cu drivere si flash playere, codecuri..................?!


p[entru flash instalezi din synaptic flshul non free si dezinstalezi sau il poti lasa celalalt si merge ceas...bafta

ps. la mine a mers si merge sper ca si la voi
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de Vizitato Mier 30 Mai 2012 - 9:27

Eu am in virtualbox SolusOS 32biti.
Am intrat pe youtube dar nu am sta mult și nu am avut de loc probleme cu filmulețele.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de rautatea Mier 30 Mai 2012 - 9:47

crismblog a scris:Eu am in virtualbox SolusOS 32biti.
Am intrat pe youtube dar nu am sta mult și nu am avut de loc probleme cu filmulețele.


cred ca problema e numai pe 64 bits...nu sunt sigur..dar nah asta a fost rezolvarea la mine...
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de Vizitato Mar 19 Iun 2012 - 9:02

Îmi cer scuze că stau rar pe forum și nu prea ajut lumea.
Dar nu folosesc SolusOS până nu ajunge la o versiune mai stabilă și cu probleme mai puține.
Această versiune sper să fie, versiunea 2.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de rautatea Mar 19 Iun 2012 - 9:22

crismblog a scris:Îmi cer scuze că stau rar pe forum și nu prea ajut lumea.
Dar nu folosesc SolusOS până nu ajunge la o versiune mai stabilă și cu probleme mai puține.
Această versiune sper să fie, versiunea 2.

cu toata parerea de rau eu am trecut astazi la zorin os 6 , nu am reusit nici cum sa pun gyachi pe solus deci a trebuit sa parasesc aceasta distributie desi sincer chiar imi placea la nebunie, cei de la zorin au reusit sa puna driverele video si tot ce ai nevoie in aceasta distrib utie asa ca nu ti ia decat cateva minute totul.Sper ca in viitorul apropiat sa revin pe solus i mi placea tare mult
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de Vizitato Joi 21 Iun 2012 - 4:39

De ce nu folosești Pinguy - suportă multe și este un program simplu.
Gyachi mi-se pare cam complicat și în plus (un minus pentru el) recunoaște numai .com

.ro sau ymail.com sau rocketmail.com de exemplu nu le recunoaște, care aparțin de yahoo, dar cu pidgin nu ai probleme pentru .ro sau ymail, de rocketmail nu pot spune nimic.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de rautatea Joi 21 Iun 2012 - 11:27

crismblog a scris:De ce nu folosești Pinguy - suportă multe și este un program simplu.
Gyachi mi-se pare cam complicat și în plus (un minus pentru el) recunoaște numai .com

.ro sau ymail.com sau rocketmail.com de exemplu nu le recunoaște, care aparțin de yahoo, dar cu pidgin nu ai probleme pentru .ro sau ymail, de rocketmail nu pot spune nimic.

aici ai gresit putin , de fapt eu am cont pe ymail si il recunoaste,iar eu unul folosesc gyachi pt web cam support pe yahoo....nu pentru altceva...iar problema instalarii lui pe solus este din cauza unui pachet care cere al 2 lea headers din kernel pe care solus nu il are...si ce e si mai nasol e ca nimeni nu a facut un .deb pentr debian sau solus , iar eu unul nu ma pricep deloc.

Mail mult ca sigur ca o sa ma intorc la solus dar nu acum...si ala e singurul motiv care ma va tine deoparte pentru moment
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de tom_1133 Lun 1 Oct 2012 - 10:37

Din cauza ca SolusOS nu mi-a "jucat" niciun renghi nu am mai postat pe forum de mult timp rabbit dar asta nu inseamna ca tre' sa parasesc forumul SolusOS romania !

Chiar daca nu mi-am depasit conditia de incepator, gasesc ca LMDE-ul, PCLinuxOS, PinguyOS si Linux Mint au un concurent foarte periculos -acesta fiind SolusOS.

Chiar daca nu vine cu driverele video gata integrate (precum PCLinuxOS), in SolusOS e foarte usor sa le instalezi chiar daca il vezi pt. prima data pe un pc !
Chiar daca nu functioneaza toate programele (din Ubuntu Rolling Eyes ) are in schimb "facilitatea" lui Debian, si anume, stabilitatea.
Chiar daca nu vine cu cele mai uzuale programe (music si movie playere, chat etc.) acestea sunt foarte usor de instalat fie din Linia de Comanda fie din Synaptic Package Manager.

Si lista poate continua dar mai bine va las pe voi sa le descoperiti tongue
tom_1133
tom_1133
Membru
Membru

Mesaje : 15
Data de inscriere : 25/05/2012

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de tilgath Mier 3 Oct 2012 - 2:56

Eu sunt foarte multumit de SolusOS,nu am nici o problema.

@tom_1133:m-ai pus pe ganduri,cum adica nu vine cu driverele gata instalate??
Intreb ca eu nu am facut nimic...ce drivere si cum as putea sa le instalez?
tilgath
tilgath
Membru
Membru

Mesaje : 5
Data de inscriere : 14/09/2012

https://www.facebook.com/emil.enache

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de tom_1133 Mier 3 Oct 2012 - 4:48

@tilgath, ma refeream la driverele placilor video ! precum PCLinuxOS.
Orisicum, in SolusOS este usor de instalat driverele video fie de la ATI fie de la nVidia !

Daca ai instalat deja SolusOS si ai dat -imediat dupa instalare pe Hdd- skip la o fereastra "First Run Wizard" atunci trebuie sa scri in casuta rapida din Menu "First Run Wizard" sau sa cauti prin meniu First Run Wizard ! si sa urmezi pasii din urmatorul tutorial din minutul 10:36 => https://www.youtube.com/watch?v=SHb4t25gRJU cand apare ferestra cu pricina si sa-ti instalezi singurel driverul placii video.

Atentie ! trebuie sa fi tot timpul conectat la internet pentru a putea downloada driverul placii video mai intai !!!
tom_1133
tom_1133
Membru
Membru

Mesaje : 15
Data de inscriere : 25/05/2012

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de sanyiX Joi 4 Oct 2012 - 10:53

Mie imi place. Este un Debian si asta ma face sa il diger mult mai bine decat diger Fedora 17 cu Mate sau Gnome 3 dar mai are mult de lucru.
Oricum il prefer de departe actualului Ubuntu sau Mint-ului cu care nu pra am reusit sa coabitez. Am inca probleme si eu cu flash-player-ul. EU voi ramane la aceasta distributie si sper ca voi avea aceeasi experienta placuta pe care am avut-o cu Ubuntu pana au intrat in boscheti cu Unity.
sanyiX
sanyiX
Membru
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2012

Sus In jos

Păreri despre SolusOS Empty Re: Păreri despre SolusOS

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum