Solus OS Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

wi-fi

2 participanți

In jos

wi-fi Empty wi-fi

Mesaj Scris de sanyiX Sam 15 Sept 2012 - 12:20

Buna seara

Am o problema care ma urmareste pe distributiile bazate pe Debian de la ubuntu 11.04 si pana azi. Realitatea este ca am tot facut slalom printre diferitele distributii pna am auzit de Solus.OS. Imi place cum se misca si cum functioneaza liveCD deisi am avut un fior rece pe sira spinarii cand am vazut mediul de jos parca copiat din Windows! Am rezolvat pentru ca este Gnome 2 si este foarte configurabil. In prezent folosesc Fedora 17 si in paralel am vrut sa mai dau o sansa primei mele iubiri Debian-ul prin Solus OS.
am un Dell 1501 cu AMD 64 si nu pot activa wifi-ul din combinaria specifica de taste. In Fedora l-am activat din managerul de net si apoi m-am logat pe Mate. Aici nu am Gnome 3 si ma chinui cu laptopul in brate pe hol langa router.
Rugamintea mea este sa ma ajutati explicandu-mi pas cu pas cum sa procedez ca oricarui incepator in ale Linux-ului. Sunt un utilizator vechi dar care a ocolit invatarea profunda. Nu-mi doresc un mediu de operare gen Gentoo pentru ca nu am suficienti nervi pentru asta. Imi trebuie mura-n gura comenzile in terminal ca sa fac wi fi-ul sa mearga si sa am si Gnome # ca varianta alternativa pentru asta.
sanyiX
sanyiX
Membru
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2012

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de rautatea Dum 16 Sept 2012 - 3:59

primul lucru pe care trebuie sa l faci e sa dezactivezi firewallul ....si vezi ce se intampla , daca nu vrea atunci anuntane si sa vedem cum rezolvam...
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de sanyiX Dum 16 Sept 2012 - 4:34

Firewal-ul nu a fost activat niciodata;(
Pana ieri imi spunea ca dispozitivul este dezctivat din "hardware device" fara aputea sa-l activez din combinatia specifica de taste iar acum imi spune ca filware-ul nu este ok sau ceva de genul asta
sanyiX
sanyiX
Membru
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2012

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de rautatea Dum 16 Sept 2012 - 9:26

cauta firewall in meniu , si de acolo va trebui sa l dezactivezi , eventual dai remove din synaptic ,si pentru dell din cate i mi amintesc era un fel de driver sau ceva in synaptic care trebuia instalat dar nu mai i mi amintesc numele , o sa sap sa vad acum ...

L.E. uite aici http://askubuntu.com/questions/36905/no-wireless-with-dell-inspiron-1501

mergi in synaptic si cauti driverul asta b43 , instalezi si vezi ce face dupa....bafta
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de sanyiX Sam 22 Sept 2012 - 23:02

Am rezolvat:)
sanyiX
sanyiX
Membru
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2012

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de rautatea Dum 23 Sept 2012 - 2:13

sanyiX a scris:Am rezolvat:)

bravo , da poate ne spui si cum...ce zici?...
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de sanyiX Joi 4 Oct 2012 - 10:42

Am folosit link-ul dat de tine si am reinstalat firmwere-ul dupa ce am indepartat tot ceea ce era legat de placa de retea.
sanyiX
sanyiX
Membru
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2012

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de rautatea Joi 4 Oct 2012 - 10:47

sanyiX a scris:Am folosit link-ul dat de tine si am reinstalat firmwere-ul dupa ce am indepartat tot ceea ce era legat de placa de retea.

multumim....si ne bucuram ca am fost de ajutor si ai putut rezolva...
rautatea
rautatea
Admin
Admin

Mesaje : 90
Data de inscriere : 27/05/2012
Varsta : 50

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de sanyiX Joi 4 Oct 2012 - 11:08

Eu sunt cel care trebuie sa multumeasca pentru sprijinul oferit. Dracia asta de distributie se misca ca Ubuntu pe vremea cand era o distributie serioasa si are stabilitatea Debianului.
sanyiX
sanyiX
Membru
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2012

Sus In jos

wi-fi Empty Re: wi-fi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum